Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta

Obawy związane z wizytą u psychologa są zupełnie normalne. Lęk przed oceną czy krytyką decyzji lub zachowań, które zostaną omówione podczas spotkania, towarzyszy wielu osobom. W ostateczności zdarza się tak, że znacznie łatwiej jest porozmawiać z kimś zupełnie obcym, niż się zakładało na początku.
Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym ma na celu nawiązanie kontaktu oraz zebranie informacji na temat zgłaszanych przez pacjenta trudności.
Wprowadzeniem do terapii jest etap konsultacyjny, w którym terapeuta dokonuje diagnozy problemu.
Pierwsze spotkanie ze specjalistą zwykle stanowi wstęp do dalszych wizyt. Nie należy spodziewać się po nim spektakularnych efektów. To czas, kiedy psycholog może poznać klienta, zebrać informacje niezbędne do zaproponowania planu pracy. To również moment na doprecyzowanie kontraktu, czyli zasad współpracy między klientem a specjalistą.
Czasem bywa też tak, że klient ma poczucie, że problem, z jakim przychodzi jest zbyt błahy i właściwie sam powinien sobie z nim poradzić, zamiast angażować w to specjalistę. Prawda jest taka, że nie ma zbyt błahych problemów, aby korzystać ze wsparcia psychologa.
Po spotkaniu pojawić się może wrażenie, że nie wszystko zostało powiedziane. To swoiste poczucie niedosytu będzie pojawiało się pewnie jeszcze przez kilka kolejnych spotkań, a to dla tego, że nie sposób podczas jednej sesji omówić wszystkich aspektów ważnych dla klienta spraw. Dlatego też warto dać sobie czas podczas spotkań z psychologiem. Zmiany czy oczekiwane rezultaty są jak remont domu – wymagają czasu, cierpliwości i prac.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *