Porozmawiajmy – krótki wywiad o seksualności

Porozmawiajmy – krótki wywiad o seksualności

 

Seksuolog czyli w zasadzie kto?

PFC: Profesjonalista, który zajmuje się leczeniem, poradnictwem, terapią w obszarze życia seksualnego.

Seksuologiem w Polsce może zostać lekarz lub psycholog, który ukończył ścieżkę specjalizacyjną i zdał egzamin certyfikujący na seksuologa klinicznego wydawany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. W zależnosci od tego czy zgłosimy sie do lekarza specjalisty seksuologa czy do psychologa seksuologa klinicznego, będzie zależała metoda I technika pracy nad poprawą jakości śycia w tej sferze.

 

Jaka jest różnica zatem między lekarzem seksuologiem a psychologiem seksuologiem?

PFC: Seksuolog, który jest psychologiem pracuje z nami nad problemami o podłożu psychogennym, a więc mającymi swoje źródło w psychice. Natomiast lekarz seksuolog pomoże nam z problemami zdrowotnymi – fizjologicznym wymiarem seksualności.

Lekarz ma prawo do przeprowadzania badan fizykalnych oraz wypisywania recept bądz zwolnień. Psycholog może natomiast posługiwać się testami psychologicznymi oraz technikami terapeutycznymi.

Psycholog seksuolog może nam zlecić , i często to robi, badania krwi czy hormonów, a także wizytę u specjalistów – ginekologa, androloga, urologa aby proces diagnostyczny był komplety i można było wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne

 

 Jak wygląda terapia?

PFC: Na początku można czuć sie niezręcznie i to jak najbardziej naturalne – życie intymne wolelibyśmy aby pozostalo w wiedzy jedynie najbliższych nam osób.

Nie rzadko wstyd I zahamowania powstrzymują na bardzo długo przed taką wizytą, a zuplenie niepotrzebnie!

Strach ma tylko wielkie oczy a możliwość uporania się z dręczącym problem może przynieść więcej pozytywnych skutków niż chwilowe skrępowanie I tkwienie w bezczasie frustracji I trudów łóżkowych. Satysfakcjonujący seks w dobrym związku to podstawa poczucia wartości, godności i oceny samego siebie w roli partnera życiowego i seksualnego.

 

Czyli najtrudniejszy pierwszy krok ?

Dokladnie!

Podstawowym etapem pierwszego spotkania jest zebranie przez specjalistę wszystkich informacji, które mogą być istotne w zdiagnozowaniu i leczeniu zaburzenia. Jaka jest aktualna sytuacja pacjenta, z jaka trudnoscia sie zmierza, jak probowal do tej pory poradzic sobie z tym co go niepokoi.

W wywiadzie mogą pojawić się pytania o pierwsze doświadczenia seksualne, okres dojrzewania, relacje rodzinne I przyjacielskie, aktualny związek, przekonania na temat seksualności.

Problemy seksuologiczne zazwyczaj nie dotyczą tylko nas samych, ale też relacji, w której jesteśmy. Zdarza się, że wprowadzenie nawet małej zmiany może odmienić nasze łóżkowe życie aby jednak do tego moglo dojsc specjalista seksuolog potrzebuje dobrze zrozumiec co takiego sie w parze dzieje.

Padna tez pytania dotyczace kwestiach medycznych, podejscia do stresu, lifestyle, ktore moga przyblizyc specjaliscie jaki jest kontekst jaka jest aktywnosc psychiczna I fizyczna zglaszajacej sie do nas osoby.

Zebranie takiego wywiadu jest kluczowe w celu znalezienie podłoża problemu, z którym przychodzimy.

 

Jak długo trwa zazwyczaj taka terapia?

PFC: Czasami to jedno czy dwa spotkania, bo okazuje się, że wystarczyło się „odczarować” z jakichś przekonań, dalekich od realnego życia. Czasem wystarczy dobra psychoedukacja a innym razem przy głębszych problemach związanych z intymnością, fizyczną bliskością na tle nadużyć seksualnych trzeba się liczyć z tym, że może potrwać dłużej.

Długość terapii zależy też od tego, w jakim nurcie i jakimi sposobami pracuje dany terapeuta. Kluczowymi warunkami jest tez gotowość pacjenta do podjęcia się pracy oraz siła jego motywacji aby zmienić i ulepszyć dotychczasową sytuację.

 

Jak wygląda terapia?

Dobrze zdiagnozowany problem psychologiczny pozwala na skuteczne zastosowanie odpowiednich metod i technik pracy. Jest to również o tyle istotne, że proces ten już sam w sobie jest elementem leczącym, bo daje pacjentowi wiedzę i wgląd w trudność, której doświadcza.

Bardzo często terapia polega na zmianie dysfunkcjonalnych schematów poznawczych takich jak na przykład „facet zawsze może” czy „prawdziwy orgazm to tylkopochwowy”.

Bardzo istotnymi i dopełniającymi całość terapii są elementy pracy własnej pacjenta/pary. Są to na przykład eksperymenty czy ćwiczenia związane z budowaniem relacji czy rozwijaniem własnego potencjału seksualnego.

 

Z jakimi zaburzeniami najczęściej zgłaszają się kobiety?

Najczęściej są to trudności z odczuwaniem radosnego przeżywania zbliżeń, problemy z brakiem chęci na współżycie, dolegliwości bólowe/zahamowania, ale tak naprawdę każda historia jest indywidualna i przebieg i rozumienie tych trudności jest znacznie szerszy.

 

Z jakimi problemami zwrócić się do seksuologa?

Lista problemów, z którymi możemy (i powinniśmy, jeśli z tego powodu cierpimy) zwrócić się do seksuologa jest długa. Możemy zgłosić się także po pomoc, gdy mamy wątpliwości dotyczące swojej orientacji psychoseksualnej, planujemy coming out, boimy się inicjacji, nasze pożycie nie jest satysfakcjonujące, pojawiają się trudności z zajściem w ciąże i wiele innych. Strach ma tylko wielkie oczy a korzyści płynące z rozmowy mogą być uzdrawiające!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *